Aktualności Aktualności

Powrót

20. lecie utworzenia Żerkowsko-Czeszewskiego Parku Krajobrazowego

20. lecie utworzenia Żerkowsko-Czeszewskiego Parku Krajobrazowego

Uwaga wszyscy entuzjaści i miłośnicy lasu już w najbliższy poniedziałek tj. w dniu 10.11.2014r zapraszamy na stoisko Poczty Polskiej i Nadleśnictwa Jarocin które będzie zorganizowane w Ratuszu (na rynku w Jarocinie) w godzinach od 10:00 do 15:00. Będziecie tam mogli nabyć niniejsze kartki okolicznościowe. Serdecznie zapraszamy.

W związku z obchodzoną w tym roku okrągłą 20. rocznicą utworzenia Żerkowsko- Czeszewskiego Parku Krajobrazowego, z inicjatywy członków witaszyckiego koła Polskiego Związku Filatelistów; panów Tomasza Gąsłowskiego i Adama Szulera, powstał pomysł upamiętnienia w wyjątkowy i nie codzienny sposób tego wydarzenia.

Z tej okazji począwszy od dnia 17 października bieżącego roku, przez 28 kolejnych dni, w jarocińskim urzędzie pocztowym, przy Al. Niepodległości 13, będzie stosowany okolicznościowy datownik ze stałą datą. Hasło na stemplu: 1994-2014 ŻERKOWSKO-CZESZEWSKI PARK KRAJOBRAZOWY 17.10.2014 JAROCIN POZNAŃSKI 1.  Zazwyczaj pocztowym stemplom okolicznościowym towarzyszy również emisja „korespondentki" (tj. kartki okolicznościowej przedstawiającej główny temat).  Podobnie jest i tym razem. Poczta zdecydowała o przygotowaniu kartki, bez znaku opłaty, której temat jest związany opisywanym jubileuszem. Projekt „beznominałówki", podobnie jak w przypadku opisywanego stempla, to wynik wspólnej pracy ww. pomysłodawców z witaszyckiego koła Polskiego Związku Filatelistów przy wsparciu merytorycznym Jakuba Wojdeckiego Specjalisty ds. edukacji leśnej w Nadleśnictwie Jarocin oraz pracowników ZPKWW.

Dodamy tylko, że wielkość nakładu wynosi 1.000 szt., a walor wprowadzono do obiegu pocztowego już 14 sierpnia 2014 roku. Zatem ilość sztuk jest ograniczona, dlatego nie pozostaje nam już nic jak tylko zachęcić Państwa do zdobycia tej jakże niezwykłej formy pamiątki.

Żerkowsko-Czeszewski Park Krajobrazowy leży w środkowej Wielkopolsce. Utworzony został na mocy rozporządzenia wojewodów poznańskiego i kaliskiego z 17 października 1994 r. Park zajmuje obszar 15 794,84 ha (ok. 52% jego powierzchni stanowią grunty orne, ok. 39% lasy), obejmując fragmenty gmin: Miłosław, Nowe Miasto nad Wartą i Żerków. Przedmiotem ochrony jest unikatowa, bardzo urozmaicona rzeźba terenu, bogate i ciekawe zbiorowiska roślinne, rzadkie gatunki roślin i zwierząt, a także wartości kulturowe, związane z interesującą przeszłością tego regionu. Teren parku leży w dorzeczu Warty i odwadniają go rzeki Warta, Miłosławka i Lutynia. Rzeki te na terasie zalewowej utworzyły liczne, niezwykle malownicze starorzecza. Pradolina Warciańsko-Odrzańska dzieli park na dwie części: północną, w której zdecydowanie przeważają lasy, oraz południową, o krajobrazie bardziej mozaikowym i większym udziale pól uprawnych. Urozmaicona rzeźba powierzchni Parku jest wynikiem działalności lodowca, który podczas ostatniego zlodowacenia osiągnął tu południowy kraniec swego zasięgu. Można tu wyróżnić cztery wyraźne formy tej rzeźby. Od północy są to: wysoczyzna morenowa płaska i falista, rozcięta z północnego wschodu na południowy zachód doliną Miłosławki, urozmaicona licznymi stawami rybnymi. Kolejną formą jest Pradolina Warty z wyraźnie wykształconymi terasami, na których zachowało się wiele starorzeczy. Wybitnym elementem jest wyniosły pagór morenowy zwany Wałem Żerkowskim, o bardzo dużym urozmaiceniu rzeźby, z kulminacjami Łysej Góry (161 m n.p.m.) i Góry Żerkowskiej (155 m n.p.m.). Liczne rozcięcia erozyjne, parowy, silne nachylenie krawędzi oraz wysokości względne, dochodzące tu do 90 m, nadają tej części parku szczególnego uroku. To stąd, z wyniesionych wysoko ponad dolinę Warty okolic Żerkowa, rozciągają się wspaniałe widoki na odległe lasy, wsie i dwory. Ostatnią formą rzeźby terenu jest dolina Lutyni, otaczająca od południa, wschodu i północy Wał Żerkowski. Na terenie Żerkowsko-Czeszewskiego Parku Krajobrazowego znajduje się Pałac w Śmiełowie z końca XVIII wieku w którym latem 1831 roku przebywał Adam Mickiewicz i w którym znajduje się powstałe w 1975 roku muzeum jego imienia.

Na terenie parku znajdują się następujące rezerwaty przyrody:

- rezerwat przyrody Czeszewski Las

- rezerwat przyrody Dwunastak

- rezerwat przyrody Dębno nad Wartą

Przez teren parku przebiegają trasy trzech ścieżek edukacyjnych. Najkrótszej o nazwie „Stare Dęby" oraz dwóch dłuższych „Nad Lutynią" oraz „Starorzecze". Teraz w okresie jesiennym oferują one zwiedzającym wszelakość barw żółci, pomarańczu i czerwieni zamkniętej w pierzynie odpadłych liści. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia przy okazji zabytkowego promu „Nikodem", którym przeprawicie się Państwo również do Ośrodka Edukacji Leśnej „Centrum Zarządzania Łęgami". Wystarczy tylko, ze wcześniej skontaktujesz się z nami i umówisz swoja wizytę. Na gości czekają liczne  atrakcje, wystawy oraz spotkanie z sympatycznym leśnikiem – zapraszamy.

Średnia (0 Głosy)

Nadleśnictwa i inne

 

Sprzedaż

Sprzedaż

 

 

Mapa lasów

Mapa lasów

 

Polecamy Polecamy