Asset Publisher Asset Publisher

Dlaczego leśnicy wolą pozyskiwać drewno zimą?

Zima dla leśników to okres intensywnych prac, głównie związanych z pozyskaniem i zrywką drewna. Niskie temperatury powietrza, gruba pokrywa śnieżna są naszymi sprzymierzeńcami w codziennej pracy.

Niskie temperatury ograniczają rozwój wirusów i bakterii, a więc czynników mogących "zepsuć" drewno. Drewno pozyskane w okresie zimowym jest zatem mniej narażone na choroby wywołane przez grzyby. Dzięki temu np. nie sinieje. Ma to związek z jego wilgotnością, która zimą spada nawet do 40%. W pozostałych porach roku jest dwa razy wyższa. Żeby drewno dostarczyć do tartaku, trzeba najpierw je zwieźć do drogi wywozowej, skąd zostanie zabrane przez wysokotonażowe samochody.

Wydawałoby się, że śnieg raczej będzie utrudniał zrywkę. Jest jednak inaczej. Wysoka pokrywa śnieżna chroni rośliny runa które pod nią zalegają. A zamarznięte drogi umożliwiają przejazd ciężkiego transportu bez szkody dla traktu.

A dlaczego drewno pozyskane zimą świetnie nadaje się na drewno konstrukcyjne i dlaczego leśnicy nie wycinają drzew tylko i wyłącznie o tej porze roku? O tym opowiada Michał Wojcieszkiewicz w kolejnym odcinku cyklu "Oblicza Lasów".

 

 

Drewno źródłem energii

Nie wiadomo na jak długo starczą zasoby paliw kopalnych, takich jak ropa czy węgiel. Bez wątpienia są to jednak zapasy skończone – w odróżnieniu od drewna, które jest surowcem odnawialnym.

  • Do XIX wieku drewno było najpopularniejszym paliwem na świecie. Potem wyparł je węgiel i ropa naftowa. Drewno jest surowcem odnawialnym, co oznacza, że jego zasoby przy racjonalnej gospodarce leśnej się nie skończą.
     
  • Państwa Unii Europejskiej zobowiązały się, że do 2020 r. 20% energii wykorzystywanej w całej Unii będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych, dla nas oznacza to konieczność podwojenia zużycia drewna jako surowca opałowego. W ostatnich latach Lasy Państwowe już zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4,2 mln m³ rocznie.

Zrównoważona gospodarka leśna jest kluczem do zwiększenia roli lasu, jako źródła energii odnawialnej. 

  • Nadal, prawie połowa światowej produkcji drewna, jest zużywana do gotowania, ogrzewania czy wytwarzania energii elektrycznej. Lasy dysponują zapasem energii dziesięciokrotnie przewyższającym roczne zużycie energii na całym świecie.
  • Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, ale też jest atrakcyjniejsze, pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Bilans dwutlenku węgla podczas spalania drewna jest zerowy – wydziela się tyle pierwiastka, ile drzewo pochłonęło podczas wzrostu. W tym procesie nie powstaje również szkodliwy smog.
     

Drewno opałowe najlepiej zakupić w nadleśnictwie lub na składnicach drewna. Kupując drewno z Lasów Państwowych mamy pewność, że będzie ono pochodziło z legalnego źródła, z międzynarodowym certyfikatem prowadzenia zrównoważonej gospodarki leśnej oraz dowodem sprzedaży – asygnatą.