Lista aktualności Lista aktualności

Razem dumnie dla Niepodległej

Koło Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 w Jarocinie zorganizowało już po raz szósty dwie akcje memoriałowe z udziałem kilkudziesięciu uczestników w ramach uroczyście obchodzonych listopadowych Dni Patrona Miasta.

W wydarzeniu połączono dwie rocznice: dla uczczenia okrągłej (bo jubileuszowej) 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego oraz 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

W ramach imprezy odbyły się następujące spotkania:

● W dniu 9 listopada b.r. w godzinach porannych (godz. 5:00 do 8:40)  na jarocińskim dworcu PKP odbyła się zbiórka uczestników wydarzenia pod hasłem “Obudzić śpiących!”. Wzięli w niej udział harcerze miejscowego Hufca ZHP w Jarocinie oraz uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie.

● Dzień później 10 listopada (w godzinach od 12:00 do 13:30) zorganizowano pływacką sztafetę memoriałową pod hasłem „Łączmy się!” z udziałem 100. uczestników na 100-lecie Niepodległości. Skład sztafety z całego powiatu był bardzo zróżnicowany, także co do wieku i płci uczestników. Najmłodsza uczestniczka miała 4 lata, a najstarszy uczestnik - bagatela jedynie 75 wiosen.

Obchody odbywały się także pod patronatem Nadleśnictwa Jarocin. Dziękujemy Organizatorowi, że mogliśmy choć w małym fragmencie dołożyć cegiełkę do tego ważnego dla nas wszystkich wydarzenia. Pomimo chłodnej porannej aury, frekwencja w tych dniach dopisała. Narodowe Święto Niepodległości to dla Nas Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych.  Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków, Polska wreszcie odzyskała swą suwerenność. To ważne dla nas Polaków, szczególnie dla tych młodych pokoleń święto, ponieważ 11 listopada czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, własny fragment ziemi ojczystej, tych którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń po I wojnie światowej, aby stworzyć wreszcie warunki rozwoju ekonomicznego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej.

Tym bardziej cieszy nas postawa i determinacja młodych, którzy z dumą, chętnie biorą udział w tego typu wydarzeniach, reprezentując żywy dowód polskiej siły dla Niepodległej.