Lista aktualności Lista aktualności

O wilku mowa

Pod koniec roku w Szkole Podstawowej z oddziałami gimnazjalnymi w Jaraczewie odbył się VIII Konkurs Wiedzy o Lesie pod hasłem „O wilku mowa…”.

 

Przyrodniczą rywalizację zorganizowano pod kierunkiem nauczycielek: Marii Grzegorskiej, Romany Mazur i Agnieszki Płończak. Celem tego przyrodniczego spotkania było uwrażliwienie młodych ludzi na piękno lasów oraz zapoznanie z niezwykle ciekawym
i tajemniczym drapieżnikiem – wilkiem.
Gatunek ten na przestrzeni dziejów był zwierzęciem bezwzględnie zwalczanym. Obecnie ma on status gatunku chronionego
i priorytetowego, a jedna z największych europejskich ostoi znajduje się na terenie Polski.

Ciekawostka: wilk jest zwierzęciem stadnym tworzącym tzw. watahy. Pozycja każdego osobnika w watasze jest ustalana na podstawie hierarchii. Na jej czele stoi samica (wadera) i samiec alfa (basior). Te dwa osobniki łączą się w związek na całe życie i jako jedyne z całego stada mają prawo się rozmnażać. Więcej >>>

Gimnazjaliści musieli wykazać się szeroką wiedzę dotyczącą nie tylko wilków, ale również innych charakterystycznych gatunków leśnych. Należało rozpoznać grzyby, wśród których biaława purchawka i muchomor czerwony nie sprawiły uczestnikom najmniejszych problemów, a podgrzybek i koźlarz okazały się dla niektórych trudne. Młodzi przyrodnicy bezbłędnie określali dźwięki, jakie wydają dziki, rysie czy jelenie, natomiast pewnym kłopotem było poprawne określenie leśnych drzew na podstawie liści. Tu swą pomocą służył przewodniczący – pan Jakub Wojdecki, który udzielił cennych wskazówek merytorycznych
i podzielił się z uczniami bogatą wiedzą leśnika. Wszyscy uczestnicy dzielnie zmagali się
z przyrodniczym testem, zagadkami i krzyżówkami.

Ciekawe zadanie stanowiły „wilcze puzzle”, których ułożenie wymagało odpowiedzi na pytania w języku niemieckim. Dużo emocji jak zawsze wzbudziły pytania graniczne dotyczące związków frazeologicznych, przysłów oraz bajek związanych tematycznie
z wilkiem i lasem. Uczestnicy wyjaśniali, co to jest wilczy apetyt, kogo w mitologii rzymskiej wilczyca wykarmiła swym mlekiem oraz co oznacza przysłowie „człowiek człowiekowi wilkiem”. Specjalne bonusowe pytanie dotyczyło starej radzieckiej kreskówki „Wilk i zając”.

Organizatorki przygotowały również dodatkowe zadanie dla pana dyrektora, który nie tylko udzielił poprawnej odpowiedzi, ale również ukazał wilka od strony historycznej. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali prelekcji dotyczącej Adolfa Hitlera i jego kwatery – Wilczy Szaniec. Na koniec swoją wiedzę zaprezentowali nauczyciele i członkowie komisji, gdyż dla nich właśnie przygotowano filmowe i muzyczne zagadki. Na podstawie zaprezentowanych fragmentów należało podać tytuł filmu z Kelvinem Kostnerem w roli głównej – „Tańczący z wilkami” oraz rozpoznać wykonawcę piosenki „Obława” – Jacka Kaczmarskiego i znany polski zespół „Wilki”.

Podczas obrad, komisja w składzie: przewodniczący – p. Jakub Wojdecki (przedstawiciel Nadleśnictwa Jarocin) oraz członkowie: p. Stefan Grzelak (emerytowany nauczyciel biologii i chemii) i p. Jarosław Podkówka (dyrektor Szkoły Podstawowej w Jaraczewie) oceniła zmagania gimnazjalistów.

Po niezwykle wyrównanej rywalizacji i minimalnej różnicy punktowej na podium znaleźli się:    I miejsce - Daria Szkudlarek i Zuzanna Zbawiona (Jaraczewo)

II miejsce - Izabela Koman i Anna Chojnacka (Cerekwica)

III miejsce – Julia Musiałowicz i Jagoda Biernacik (Kotlin).

 

Wszystkim uczniom wręczono atrakcyjne nagrody oraz pamiątkowe dyplomy.
Pod koniec spotkania dyrektor – p. Jarosław Podkówka złożył serdeczne podziękowania opiekunom drużyn :  p. Danucie Matysiak i p. Waldemarowi Szymankiewiczowi.

Wszystkich chętnych przyrodniczych wrażeń zapraszamy na kolejne leśne zawody - już za rok!

Poniżej prezentujemy ciekawe infografiki /źródło: RDLP Poznań/.