Lista aktualności Lista aktualności

Festyn ZHP w Jarocinie

Who are you? czyli o tym jak minął festyn wśród tajemniczej pionierki, licznych konkursów z okazji przygotowań harcerzy do setnej rocznicy Powstania Wielkopolskiego i Odzyskania Niepodległości

Tegoroczna Majówka upłynęła pod hasłem projektu KTO TY JESTEŚ, którego pomysłodawcą i głównym organizatorem jest Hufiec ZHP Jarocin. Przedsięwzięcie realizowane od trzech lat jako przygotowanie harcerzy do setnej rocznicy Powstania Wielkopolskiego i Odzyskania Niepodległości z zaangażowaniem mieszkańców odbyło się pod patronatem Burmistrza Adama Pawlickiego, głównie dzięki wsparciu finansowemu gminy Jarocin i starostwa powiatowego. 

Projekt realizowany był również dzięki współpracy Publicznej Biblioteki MiG Jarocin, Muzeum Regionalnego w Jarocinie, TPPW oraz szeregu stowarzyszeń  z naszego regionu. 

Jedną z najważniejszych dla nas części trzydniowej majówki był OBÓZ BIAŁEJ LILII jako promocja działań śródrocznych hufca. Przedsięwzięcie mogło zostać zorganizowane z rozmachem między innymi  dzięki współpracy z Nadleśnictwem Jarocin. Jedną z technik pracy harcerskiej jest tak zwana PIONIERKA. To technika polegająca na budowie różnych sprzętów i konstrukcji z drewna leśnego bez użycia gwoździ, a jedynie za pomocą łączeń węzłami ze sznurka. Harcerze co roku w ramach projektu budowali ciekawe konstrukcje, aby pokazać mieszkańcom co można stworzyć wspólnymi siłami przy współpracy nawet niewielkiej grupy ludzi. Były to łóżka polowe, siedziska, huśtawki, makramy, bramy wejściowe,  a od dwóch lat duże karuzele, które cieszyły się największym zainteresowaniem. Nie było by to możliwe, gdyby nie pomoc naszych sąsiadów z lasu - Nadleśnictwa Jarocin. Nasi harcerze nie pokazali jeszcze wszystkich swoich umiejętności w Jarocinie ponieważ nie było to możliwe z uwagi na mały teren na którym organizowany był event. 

Przeżyj przygodę z ZHP/Harcerzem fajnie jest być!

Projekt KTO TY JESTEŚ to trzy dni intensywnych różnorakich przedsięwzięć, gdzie każdy z gości mógł tak naprawdę znaleźć coś dla siebie. Składał się z trzech głównych bloków programowych OBÓZ BIAŁEJ LILII, BIAŁO-CZERWONY HEAPPENING  oraz OBÓZ ORŁA BIAŁEGO. W śród atrakcji odbył się między innymi konkurs wierszy patriotycznych, warsztaty biało czerwone, prezentowały się grupy rekonstrukcji historycznej w przekroju oręża Wojska Polskiego na przestrzeni wieków, pokazano filmowe produkcje Amatorskiego Klubu JAR, przedstawiono liczne prezentacje TPPW, nie zabrakło patriotycznych uroczystości takich jak Msza Święta za Ojczyznę , uczczenie święta Konstytucji 3-go Maja czy uroczysty apel podczas którego wciągnięto flagę Państwową na maszt.

Projektowi towarzyszyły koncerty, gwara wielkopolska i festyn rodzinny. Ten kto nas odwiedził na pewno nie żałował.